Preskočiť na obsah

Už niekoľko rokov sa v areáli cirkevného zboru v lete konalo letné podujatie Špinavé ruky. Stretli sa na ňom niekoľkokrát cez letné prázdniny rodičia detí do 6 rokov spolu so svojimi ratolesťami, ktoré sa s veľkou radosťou hrali s farebnými vodami, rozličnými kamienkami a inými prírodninami a popri tom sa aj čosi nové dozvedeli. Opýtali sme sa sa iniciátorky a organizátorky tohto podujatia Slávky Markušovej, čo ju k tejto myšlienke viedlo.

Keď sme sa vrátili z dvojročného pobytu v Anglicku a trávila som s deťmi naše prvé spoločné leto v Jáne, rozmýšľala som nad zaujímavími aktivitami, ktoré by sme mohli spolu robiť. Keď už som niečo vymyslela a pripravila, mala som pocit, že by sme sa mohli o to podeliť a pritom sa zoznámiť s rodinami, ktoré žijú v Jáne. Časť nápadov som si priniesla z Anglicka, niečo som si potom dohľadala na internete. Keďže v Liptovskom Jáne trávime prevažnú časť prázdnin, je pre mňa dôležité, aby sme tu mali aj vzťahy a priateľstvá. Takéto stretávania sú ideálne na to, aby sme sa trochu spoznali s novými ľudmi a stretli známych. Aby náš čas v Jáne nebol len o oddychovaní a výletoch, rozhodla som sa vyhradiť si čas, kedy aj ja trochu pracujem a prinášam niečo pre iných ľudí, niečo nové, zaujímavé.

Vychádzam z jedného projektu, ktorý sa snaží povzbudiť rodičov, aby s deťmi v lete čítali knižky a robili spolu rôzne aktivity. Volá sa Prečítané leto (https://precitaneleto.sk/). Každý týždeň ponúkajú rodičom inú tému, o ktorej si môžu s deťmi čítať, rozprávať sa a pripravovať si k tomu všelijaké hry a tvorivé aktivity. Ja sa snažím sledovať tieto témy a k nim si ešte dohľadávam veci, ktoré by sa mohli páčiť deťom, ktoré k nám prichádzajú. Tento rok sme sa rozprávali, hrali, čítali si a tvorili na témy voda, hmyz, farby, a dopravné prostriedky. 

Na našich stretnutiach spájame príjemné s užitočným. Spolu sa hráme a tvoríme a popritom sa deti učia mnoho nových vecí. Dôležité je, že sú spolu, že si budujú vzťahy a že trávia čas zmysluplne. Mne osobné stretnutia prinášajú radosť z dobre urobenej práce, radosť z nových stretnutí a tiež to, že sa môžem sama učiť nové veci.

Bohuslava Markušová
Peter Taját