Preskočiť na obsah

„Slová duchovných piesní a hudba chcú premieňať naše srdcia. Chcú nás robiť lepšími, Pánu Bohu milšími.“ – povedala konseniorka Liptovsko-oravského seniorátu Katarína Hudáková vo svojom príhovore na Koncerte spevokolov Liptova v Liptovskom Jáne. Tento rok sa koná rok čo rok v tomto cirkevnom zbore a výsledky svojej práce tu predstavujú spevokoly evanjelických cirkevných zborov Liptova. V tomto roku v nezvyčajnom čase nie na Jána, ale v nedeľu Cantate (4. nedeľu po Veľkej noci), čo sa ukazuje možno ešte ako lepší termín.

Vystúpilo spolu 6 spevokolov: Liptovská Kokava, Pribylina, Liptovský Ondrej, Ružomberok, Liptovský Mikuláš a domáci Liptovský Ján. Všetky spevokoly spievali radostné piesne, presne v duchu témy stretnutia: „Spievajte Hospodinovi novú pieseň!“ (Žalm 96) Niektoré cirkevné zbory použili aj sprievodné nástroje ako gitara, flauta, husle, klavír či organ. Domáci spevokol zapojil do spevu aj deti.

Sprievodné slovo čítali Janka a Ján Pacigovci. Bolo venované osobnostiam Evanjelickej cirkvi, ktoré súvisia s duchovnou piesňou. Pavol Országh-Hviezdoslav napísal viacero piesní, z ktorých niektoré sú aj v spevníku, a v tomto roku sme si pripomenuli 175. výročie jeho narodenia. Martin Rázus bol známym autorom piesňových textov, niekoľko ich napísal aj biskup Fedor Ruppeldt. 60 rokov uplynulo od úmrtia Márie Rázusovej-Martákovej, známej spisovateľky, ktorá tiež prispela „svojou troškou do mlyna“. A nemohli sme obísť Júliusa Fila st., ktorého 20. výročie úmrtia sme si pripomenuli len prednedávnom a ktorý taktiež bol aktívny v piesňovej tvorbe.

Záver stretnutia patril spoločnej piesni všetkých spevokolov. Z iniciatívy mikulášskeho farára a dirigenta mikulášskeho spevokolu Jozefa Havrilu všetky spevokoly nacvičili pieseň Nádherný Spasiteľ a spoločne s ňou pred oltárom vystúpili. Na záver sa všetci prítomní ešte stretli pred kostolom pri občerstvení, ktoré pripravili sestry z domáceho cirkevného zboru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *